ماشين بازي
ماشين بازي

برنامه ريزي عروسي


روز عروسي يكي از مهم ترين روزهاي زندگي است. همه چيز در اين روز بايد توسط تشريفات مجالس بدون هيچ كم و كاستي برگزار شود. اقدامات قبل و بعد و انتخاب خدمات  مجالس بايد به طور دقيق برنامه ريزي شوند. برنامه ريزي براي برگزاري مراسم عروسي ممكن است حتي تا يك ماه به طول انجامد. در اينجا برخي از اساسي ترين گام هايي را كه بايد در برنامه ريزي هاي خود مد نظر قرار دهيد ذكر مي كنيم:


گام اساسي اول: تعيين تاريخ عروسي


بديهي است كه همه برنامه ريزي هاي شما در مورد تشريفات عروسي به اين تاريخ بستگي دارد. بنابراين ابتدا متناسب با آداب و رسوم خودتان نسبت به تعيين اين تاريخ اقدام كنيدفراموش نكنيد كه در تعيين روز جشن مسائل زير را در نظر بگيريد:


تاريخ مراسم روي هزينه هاي شما تاثير مي گذارد. به عنوان مثال هزينه هاي اجاره تالار و سفره عقد در روزهاي خاص و اعياد و تعطيلات با روزهاي عادي متفاوت است. حتي فصل برگزاري مراسم عروسي مي تواند تاثير زيادي در هزينه هاي شما داشته باشد.
مهمانان را در نظر بگيريد. اگر مهمانهايي از راه دور داريد بهتر است روزهاي تعطيل را براي جشن خود انتخاب كنيد.
اگر در شهرهاي پرترافيك زندگي مي كنيد، در نظر داشته باشيد كه معمولا ترافيك خيابان ها در تاريخ هاي خاص مثل: روز مادر، روز پدر و ديگر اعياد به مراتب بيشتر از روزهاي عادي است و ممكن است روي برنامه ريزي شما تاثير بگذارد.
در تعيين تاريخ مراسم خود، تداخل با برنامه ها و مراسم دوستان، آشنايان و نزديكان را مد نظر داشته باشيد. بهتر است قبل از نهايي كردن تاريخ، يك بار آن را در بين نزديكان و بزرگ ترهاي فاميل عنوان كنيد تا مطمئن شويد با مراسم ديگري تداخل نداردگام اساسي دوم: تهيه ليست ميهمانان


اهميت اين گام كمتر از تعيين تاريخ نيست. بسياري از خانواده ها تصوري كه از تعداد مهمانان خود دارند با واقعيت منطبق نيست. بنابراين هرگز به حدس و گمان و تخمين اكتفا نكنيد. خواهيد ديد وقتي ليست ميهمانان خود را روي كاغذ بياوريد، با آنچه در ذهن داشتيد تفاوت زيادي دارد. نكته ديگر اين است كه تهيه اين ليست شايد تا يك هفته به طول انجامد. چراكه برخي از مهمانان در ابتدا از قلم مي افتند. بنابراين هرچه سريع تر ليستي كامل و شسته و رفته از مهمانان خود و همسرتان با ذكر نام و تعداد افراد خانواده مدعو، تهيه كنيد.


يك تكنيك مهم


ممكن است نسبت به تعداد دقيق افرادي كه ممكن است در جشن شما حضور پيدا كنند شك داشته باشيد. مثلا نمي دانيد كه آيا خانواده اي كه در شهر ديگري زندگي مي كنند براي عروسي شما خواهند آمد يا خير. در اين حالت از تكنيك تخمين سه نقطه اي استفاده كنيد. ابتدا تعداد كساني را كه مطمئن هستيد به جشن شما خواهند آمد محاسبه كنيد. بعد از آن تعداد كل مهمانان را با فرض اينكه همه و همه به جشن شما خواهند آمد محاسبه كنيد. حال ميانگين اين دو عدد را به دست آوريد و مبناي محاسبات خود قرار دهيد.


گام اساسي سوم: تعيين بودجه


بعد از تعيين تاريخ و تعداد مهمانان، بايد نسبت به بودجه اي كه قصد داريد براي عروسي خود خرج كنيد، تصميم گيري كنيد. بهتر است قبل از هرچيز در اين مورد با دوستان و نزديكاني كه اخيرا جشن خود را برگزار كرده اند مشورت كنيدهزينه ها را به صورت تفكيك شده (تالار عروسي، لباس عروس، آرايش عروس، گل، ماشين عروس و…) روي كاغذ بنويسيد. سپس نسبت به تعديل آنها با توجه به آنچه كه در نظر گرفته ايد اقدام كنيد. تحقيق در بازار را فراموش نكنيد. با كمي پرس و جو در بازار مي توانيد تصميم بهتري بگيريد.


گام اساسي چهارم: تعيين محل برگزاري جشن


باغ يا تالار، منزل مسكوني يا ويلاي يكي از نزديكان فرقي نمي كند. آنچه مهم است توافق شما و همسرتان بر سر محل برگزاري و نيز بودجه اي است كه براي آن در نظر گرفته ايد. در تعيين محل برگزاري مراسم عروسي علاوه بر اينها، نكات ديگري نظير: تعداد مهمانان، فصل برگزاري، آب و هواي منطقه، مسافت، فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها مي تواند در تصميم گيري شما درباره محل برگزاري مراسم تاثيرگذار باشد. اگر تاريخ جشن شما، يكي از اعياد و يا روزهاي خاص است، هرچه سريع تر نسبت به رزور تالار و يا باغ اقدام كنيد. چراكه ممكن است در تاريخ مورد نظر شما، تالار ها و باغ هاي مناسب رزرو شده باشند.


ديگر اقدامات


چهار گامي كه در بالا ذكر شد در واقع گام هاي اصلي برنامه ريزي عروسي هستند كه حداقل شش ماه قبل از جشن بايد انجام شده باشندبعد از تعيين تاريخ، تعداد مهمانان، بودجه و محل برگزاري، بايد نسبت به برنامه ريزي موارد زير اقدام كنيد:


انتخاب دفتر ثبت ازدواج: در صورتي كه قبلا به صورت رسمي ازدواج خود را ثبت نكرده ايد بايد نسبت به هماهنگي و رزرو قرار ملاقات با دفتر ثبت ازدواج، اقدام كنيد. سعي كنيد مسافت دفتر ثبت ازدواج با محل مراسم را در نظر بگيريد.

عكاس و فيلم بردار (آتليه عروس): با توجه به تنوع زيادي كه در اين بازار هست، ممكن است انتخاب عكاس و فيلمبردار متناسب با سليقه شما گاه حتي تا يك ماه به طول انجامد. شما مشغله هاي ديگري هم داريد پس اين مورد را نيز در اولويت قرار دهيد. حداقل تا ۴ ماه قبل از عروسي بايد قرارداد آتليه عروس را تنظيم كرده باشيد.

آرايشگاه عروس: اين مورد نيز بايد حداقل چهارماه قبل از عروسي رزرو شده باشد. بنابراين قبل از اينكه دير شود و استرس آن دامنگير شما شود، در آرامش و با فراغ بال اقدام به انتخاب سالن آرايش كنيد. در اين مورد نزديكي محل آرايشگاه به آتليه عكاسي و گل فروشي را فراموش نكنيد.

لباس عروس و كت و شلوار داماد: يكي از مهم ترين برنامه هاي شما انتخاب لباس است. شما بايد زمان و انرژي زيادي را صرف كنيد تا بتوانيد لباس عروس و كت و شلوار داماد را انتخاب كنيد. پس هرگز اين موارد را به روزهاي آخر موكول نكنيد. سعي كنيد حداقل تا دو ماه قبل از عروسي، اين موارد را نهايي كرده باشيد.

گل فروشي: دسته گل عروس، تزيين ماشين عروس، گل آرايي سالن پذيرايي و… همه اينها مستلزم انتخاب و تنظيم وقت با يك گل فروشي مناسب است كه بايد حداقل يك ماه قبل از عروسي انجام شده باشد. سعي كنيد گل فروشي را انتخاب كنيد كه به محل برگزاري جشن نزديك باشد.

ماشين عروس: چنانچه قصد داريد ماشين عروس را اجاره كنيد يا از دوستان و آشنايان امانت بگيريد، حداقل يك ماه قبل از عروسي هماهنگي هاي لازم را انجام دهيد. نبايد انجام اين هماهنگي ها را به روزهاي آخر موكول كنيد.

محل سكونت: طوري برنامه ريزي كنيد كه حداقل ۱۵ روز قبل از برگزاري مراسم، منزل مشترك شما آماده زندگي باشد. تميزكاري و نظافت، رنگ و نقاشي، جهازبرون و چيدن وسايل، نصب پرده ها و… زمان و انرژي زيادي را از شما خواهند گرفت. هرگز اين موارد را تا روزهاي آخر به تاخير نيندازيد. اگر قصد رهن و يا اجاره خانه را داريد حداقل دوماه قبل از عروسي بايد اقدام كنيد. قرارداد اجاره شما يك ماه قبل از مراسم بايد امضا شده باشد. پس اگر مي خواهيد استرس نداشته باشيد، عجله كنيد.

خريد عروس و داماد: معمولا در آداب و رسوم اكثر مردم، خريدهايي موسوم به عروس و داماد وجود دارد و اجناسي از قبيل: چمدان، آينه و شمعدان، لباس، ساعت، لوازم آرايشي و بهداشتي و… وجود دارد. مطابق با آداب ورسوم خود اين خريدها را برنامه ريزي و اجرا كنيد.

تهيه و توزيع كارت عروسي: خيلي از خانواده ها تهيه و توزيع كارت هاي دعوت را جزء آخرين اقدامات قرار مي دهند و معمولا در روزهاي نزديك به عروسي با عجله اقدام به نوشتن و توزيع كارت ها مي كنند. در نتيجه برخي از مهمانان از قلم مي افتند يا براي رساندن كارت دعوت به دست برخي از مهمانان فرصتي نمي ماند. متاسفانه اين موارد در جشن هاي عروسي بسياري ديده شده است. توصيه مي كنيم با استفاده از ليست مهمانان كه در گام دوم برنامه تهيه كرديد، حداقل يك ماه مانده با تاريخ برگزاري عروسي، كارت ها را سفارش بدهيد و پس از دريافت، اقدام به نوشتن كارت ها كرده و به مرور آنها را توزيع كنيد. به اين ترتيب هم احترام مهمانان حفظ شده است و هم مطمئن هستيد كه همه كارت دريافت كرده اند.

 
چنانچه با استفاده از اين نكات، جشن ازدواج خود را برنامه ريزي كنيد، مي توانيد اطمينان داشته باشيد كه مهماني شما بدون هيچ نگراني و استرسي به بهترين نحو ممكن برگزار خواهد شد. بسياري از استرس ها و نگراني هاي قبل و بعد عروسي ريشه در عدم برنامه ريزي دارد. بنابراين از همين حالا نسبت به برنامه ريزي مراسم عروسي خود اقدام كنيد.
 

مطالب مرتبط

لباس عروس و تاج عروس

تشريفات و لباس عروس

عروسي

برگزاري مراسم جشن

خدمات مجالس تهران

تشريفات عروسي

تشريفات مجالس

تشريفات مجالس

خدمات مجالس و نقش كيك عروسي در آن

خدمات مجالس

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۴:۳۶ ] [ artinpashaa ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 22
دیروز : 3
افراد آنلاین : 1
همه : 979
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب